Trasy

Szlak dawnych pałaców, zamków i dworów

Dodaj do planera
Wyznacz trasę
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Trasę, która poprowadzi nas po dawnych zamkach, pałacach i dworach możemy rozpocząć w Gręboszowie - tuż obok kościoła parafialnego znajduje się park dworski, w którym przetrwało kilka budynków, jak kordegarda i spichlerz. Na parkowych ścieżkach do tej pory ustawione są postumenty, wyznaczające niegdyś wejścia. Z Gręboszowa kierujemy się w stronę Kamiennej, gdzie skręcamy w lewo na Łączany. Tam znajduje się kolejny zabytek, mianowicie pałac – dojście do niego jest dosyć trudne, ponieważ od lat nikt tym budynkiem się nie zajmuje i jego otoczenie jest zarośnięte drzewami, krzewami i chwastami. Z Łączan jest już niedaleka droga do pałacu z Ziemiełowicach, dla którego los był łaskawszy – od kilkunastu lat znajduje się on w rękach prywatnych i stopniowo przywracany mu jego niezaprzeczalny blask. Warto do niego podjechać, aby przyjrzeć mu się chociażby przez bramę.

Następnym punktem trasy jest zamek w Namysłowie – znajdujący się obecnie na terenie browaru Namysłów, który możemy obejrzeć jedynie z zewnątrz. Zachęcamy do przejechania wąskimi uliczkami Namysłowa, aby poznać jego inne, niezwykle ciekawe miejsca. Z miasteczka wyjeżdżamy ulicą Grunwaldzką, która płynnie poprowadzi nas do Lubskiej, wsi w której znajduje się XIX-wieczny dwór, wraz ze spichrzem. Budynki stanowią jednak własność prywatną i swobodny dostęp do nich nie jest możliwy.

Przed nami nieco dłuższy fragment drogi, niemalże 17 km do pałacu w Minkowskich. Aby do niego dotrzeć kierujemy się na południe, przez Smarchowice Śląskie i Ligotę Książęcą. Przemierzając ten fragment jedziemy głównie wśród malowniczych, bezkresnych pól, latem kwitnących rzepakiem lub koniczyną. Pałac w Minkowskich położony jest na terenie parku, dostęp do niego jest swobodny, ale jedynie z zewnątrz. Kolejny niezwykłej urody zabytek, klasycystyczny pałac z XVII wieku odnajdziemy w Starościnie. Także i ten fragment trasy biegnie słabo uczęszczaną drogą, wśród lasów i pól. Mijamy Biestrzykowice, a w miejscowości Dąbrowa skręcamy w lewo w ulicę Kluczborską, która poprowadzi nas do Starościna, gdzie wjedziemy w ulicę Opolską. Także i tutejszy pałac jest w rękach prywatnych.

Dwa ostatnie obiekty to pałac w Woskowicach Małych, w którym obecnie znajduje się Ośrodek Leczenia Odwykowego, położony w centrum wsi, w otoczeniu parku oraz dwór w Jakubowicach - obecnie hotel "Jakubus". Trasa ma kształt spirali - stopniowo zatacza spory krąg wokół Namysłowa. 

Miejsca na trasie