Stobrawski Park Krajobrazowy w National Geographic!

Mamy fantastyczne wieści!
Czytaj więcej

Wieszak ze sklepu Friedricha

Na stronie internetowej Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa pojawił się artykuł poświęcony osobie Bertholda Friedricha - właściciela sklepu odzieżowego, funkcjonującego niegdyś na namysłowskim rynku
Czytaj więcej

Spacerem po dawnym Namysłowie

Spacerem po dawnym Namysłowie to publikacja Mateusza Magdy prezesa Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa
Czytaj więcej

Winiarnia Vincenza Zurawskiego 1915r

Na profilu Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa  możemy znaleźć ciekawą informację dotyczącą namysłowskiej winiarni Vincenza Zurawskiego .
Czytaj więcej

Reformacja i kontrreformacja w powiecie namysłowskim

Strona internetowa  jak również profil FB Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa to miejsca, gdzie możemy znależć mnóstwo cennych informacji o naszym regionie.
Czytaj więcej

„Las All Inclusive” - Nadleśnictwo Kup. Zobacz program

Park francuski i Paryż znajdziemy na terenie Opolszczyzny. Dodatkowo: Wawelberg, Wilcza Buda czy Gęsi Staw - a to tylko niektóre z miejsc wartych odwiedzenia, bo oferta turystyczna Nadleśnictwa Kup jest znacznie szersza. Zapraszamy na najnowszy odcinek programu „Las all inclusive”.
Czytaj więcej

Otto Kynast - namysłowski przedsiębiorca, który w latach 50. założył znaną fabrykę rowerów

Zapraszamy Was do lektury artykułu autorstwa Sebastiana Ruszała . Jego bohaterem jest Otto Kynast - namysłowski przedsiębiorca, który w latach 50. założył znaną fabrykę rowerów.
Czytaj więcej

Rewitalizacja Zielonej Perły Opolszczyzny. Park w Pokoju odzyskał blask

Zabytkowy, stworzony w XVIII wieku park w Pokoju jeszcze kilka lat temu był zapuszczonym terenem, ze zniszczonymi starymi zabudowaniami i rzeźbami.
Czytaj więcej

Zagadka szwajcarskiego zegarka

Na stronie https ://namyslow.org.pl/szwajcarski-zegarek/ pojawił się interesujący artykuł na temat pewnej pamiątki rodzinnej pana Adama Lankamer. Jeśli jesteś zainteresowany odkrywaniem historii naszego miasta, to zachęcem do zapoznania się z artykułem.
Czytaj więcej

Szlak na Młyńskie Stawy - zapraszamy!!

Szlak zaczyna się przy stacji PKP w Namysłowie i prowadzi przez lasy namysłowskie do Stawów Młyńskich, ośrodka edukacji ekologicznej Nadleśnictwa Namysłów i dalej do Grabówki (Karolinowa), miejsca postojowego i biwakowego przy kaplicy św. Huberta.
Czytaj więcej

Film "Zamki i pałace Opolszczyzny, część 2"

Zapraszamy do obejrzenia filmu "Zamki i pałace Opolszczyzny, część 2", nakręconego przez ekipę Offilm.pl
Czytaj więcej

Dawny Namysłów - pocztówka

Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa na swym profilu umieściło piękną starą pocztówkę z 1916. Pocztówka przedstawa sporą część północnej pierzei rynku. Autor pocztówki nie jest znany.
Czytaj więcej

Dawny Namysłów

Na profilu Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa   oraz Dawny Namysłów   została umieszczona stara fotografia z 1937r.
Czytaj więcej

Przedwojenny przewodnik turystyczny

Na profilu Kocham Opole & Opolskie możemy znaleźć Przedwojenny przewodnik turystyczny po naszym mieście.
Czytaj więcej

"Zakochaj się w Polsce" - Namysłów

Pod koniec kwietnia tego roku nasze miasto odwiedziła ekipa TVP. Powodem ich odwiedzin była praca nad przygotowaniem materialu do ceklicznego programu "Zakochaj się w Polsce" .
Czytaj więcej

Historia zapisana w przedmiotach – Namysłów

Na stronie Kocham Opole & Opolskie pojawił się artykuł poświęcony domu towarowemu, prowadzonemu w dawnych latach w Namysłowie przez Ottona Kynasta.
Czytaj więcej

Turystyczne zainteresowanie Smogorzowem

Jak podają członkowie Stowarzyszenia Nasz Smogorzów coraz bardziej wzrasta zainteresowanie turystyczne tą częścią naszego powiatu.
Czytaj więcej

SKĄD POCHODZI NAZWA NAMYSŁÓW?

Na profilu Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa  ukazał się świetny artykuł, który prezentuje jedną z hipotez dotyczącą pochodzenia nazwy naszego miasta. Pozwolę go sobie zacytować.
Czytaj więcej

POCZTÓWKA Z NAMYSŁOWA

BRAMA WODNA była jedną z trzech bram miejskich średniowiecznego Namysłowa (w XIX w. na krótko dołączyła do tego grona Brama Ratunkowa). Broniła ona dostępu do miasta od północy, w jej okolice dawni mieszkańcy udawali się jednak głównie w celach prozaicznych - zrobienia prania w nurtach Młynówki, a od połowy XIX w. przekraczając znajdujący się za nią most po to, aby udać się na spacer miejską promenadą. Pierwsze wzmianki źródłowe o istnieniu tej...
Czytaj więcej

Województwo Opolskie-co warto zobaczyć

Co warto zobaczyć w Województwie Opolskim? Między innymi opolskie parki krajobrazowe i wiele innych przepięknych miejsc. Potwierdzają to autorzy bloga Mana w podróży.  Wspolnie zachęcamy do poznawania przepięknych zakątków Opolszczyzny.
Czytaj więcej

Przedwiośnie w angielskim parku w Pokoju

Nowe spojrzenie na Park angielski w parku w Pokoju. Uroku dodaje melancholijna muzyka Carla Maria von Webera, znanego kompozytora, który w latach 1806–1807 tworzył w miejscowości Pokój. Zapraszamy do krótkiej prezentacji.   Link dp filmu: https://www.youtube.com/watch?v=lTRxU9D6a2g   https://pl-pl.facebook.com/ZespolOpolskichParkowKrajobrazowych/  
Czytaj więcej

Bory Stobrawskie- niezwykłe i tajemnicze miejsca

Zachęcamy do obejrzenia filmiku od Gdziewyjechac.pl - Wędrowne Motyle , w którym ukazane są nasze Stobrawskie perełki.
Czytaj więcej

CZAS PIONIERÓW - CZĘŚĆ DRUGA

Na profliu Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa ukazała się druga część cyklu artykułów pt. " Czas pionierów"
Czytaj więcej

LANDRAT DANCKELMANN, ŁAD WERSALSKI I KWESTIA ZIEMI NAMYSŁOWSKIEJ – CZĘŚĆ PIĄTA

Kto na bieżąco śledzi profil Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa  ten pewnie już zdążył się zapoznać z 5 częścią cyklu artykułów LANDRAT DANCKELMANN, ŁAD WERSALSKI I KWESTIA ZIEMI NAMYSŁOWSKIEJ. Dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się z nim zapoznać poniżej zamieszczam publikację
Czytaj więcej

Zaginiony skarb z pałacu Wirtembergów w Pokoju. Skarby nie widziane od prawie stu lat

Na stronie internetowej opowiecie.info możemy przeczytać fascynujący artykuł o zaginionych skarbach Wirtembergów z Pokoju.
Czytaj więcej

CZAS PIONIERÓW, CZĘŚĆ PIERWSZA

Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa na swoim profilu publikuje bardzo ciekawe artykuły dotyczące naszego regionu. Poniżej pozwolę sobie zacytować nowy cykl " Czas pionierów"
Czytaj więcej

LANDRAT DANCKELMANN, ŁAD WERSALSKI I KWESTIA ZIEMI NAMYSŁOWSKIEJ – CZĘŚĆ CZWARTA

Na profilu Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa pojawiła się czwarta część cyklu.
Czytaj więcej

LANDRAT DANCKELMANN, ŁAD WERSALSKI I KWESTIA ZIEMI NAMYSŁOWSKIEJ - CZĘŚĆ TRZECIA

Na profilu Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa ukazała się trzecia część cyklu raportu Bernharda Danckelmanna - namysłowskiego landrata (starosty) w latach 1925-1933, który swoje poglądy i obserwacje zawarł na łamach wydawnictwa „Material zum Nachweise des deutschen Charakters des Abtretungs - und Abstimmungsgebietes des Kreises Namslau” ("Materiał dowodowy potwierdzający niemiecki charakter odłączonych terenów powiatu namysłowskiego").
Czytaj więcej

LANDRAT DANCKELMANN, ŁAD WERSALSKI I KWESTIA ZIEMI NAMYSŁOWSKIEJ - CZĘŚĆ DRUGA

Drodzy Czytelnicy i Sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej! Na FB Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa umieściło, dotąd nie publikowaną, kolejną część raportu Bernharda Danckelmanna - namysłowskiego landrata (starosty) w latach 1925-1933, który swoje poglądy i obserwacje zawarł na łamach wydawnictwa „Material zum Nachweise des deutschen Charakters des Abtretungs - und Abstimmungsgebietes des Kreises Namslau” ("Materiał dowodowy...
Czytaj więcej

Kiedyś tu było Gasthaus zur Post

Na profilu Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa ukazał się kolejny odcinek z serii "Kiedyś tu było" Tym razem odcinek został poświęcony domaszowickiemu zajazdowi .
Czytaj więcej

LANDRAT DANCKELMANN, ŁAD WERSALSKI I KWESTIA ZIEMI NAMYSŁOWSKIEJ - CZĘŚĆ PIERWSZA

Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa umieściło na swoim facebook'owym profilu artykuł LANDRAT DANCKELMANN, ŁAD WERSALSKI I KWESTIA ZIEMI NAMYSŁOWSKIEJ, który pozwolę sobie poniżej przytoczyć. Życzę miłej lektury i zachęcam do śledzenia aktywności Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa na FB.   LANDRAT DANCKELMANN, ŁAD WERSALSKI I KWESTIA ZIEMI NAMYSŁOWSKIEJ - CZĘŚĆ PIERWSZA   Czas dwudziestolecia międzywojennego obfitował w różnego rodzaju niemieckie...
Czytaj więcej

"Tajemnicza Briegerstrasse"

Zapraszamy do obejrzenia  3 odcinków z serii "Tajemnicza Briegerstrasse" Dowiecie się wielu ciekawostek o budynkach znajdujących się na Placu Wolności.
Czytaj więcej

FOSA-namysłowska architektura

Fosa to w architekturze militarnej rodzaj zapory, utrudniającej dostęp do właściwych umocnień. Ma postać rowu, często wypełnionego wodą.
Czytaj więcej

"Historie Małych Ojczyzn" - "Goście, goście. Królewskie wizyty w dawnym Namysłowie

W serwisie YouTube dostępny jest najnowszy film z serii "Historie Małych Ojczyzn" - "Goście, goście. Królewskie wizyty w dawnym Namysłowie"
Czytaj więcej

Ciekawostka z kart historii Namysłowa

Historia fabryki broni i amunicji, którą prowadził niegdyś w Gnieźnie S. Nakulski ma swoje początki w Namysłowie. Właściciel fabryki Nakulski swoją przygodę z rusznikarstwem  rozpoczął nie w Wielkopolsce, a na Dolnym Śląsku - w Namysłowie. W naszym mieście swoje przedsiębiorstwo (skład broni i warsztat naprawczy) prowadził on w latach 1882-1888, prawdopodobnie pod adresem Langestrasse 4. czyli przy obecnej ulicy Stanisława Dubois. Numer 4 nosił dawniej budynek o...
Czytaj więcej

"Kiedyś tu było..." drewniany kościół w Smogorzowie

Kolejny odcinek programu z serii "Kiedyś tu było..." poświęcony jest kościołowi św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi Śląskiej, który niegdyś znajdował się we wsi Smogorzów (do 1945 r. Schmograu).
Czytaj więcej

"Kiedyś tu było..." Kolumna Zwycięstwa

Kolejny odcinek z serii "Kiedyś tu było..." poświęcony został Kolumnie Zwycięstwa, czyli pomnikowi upamiętniającemu żołnierzy poległych w wojnach toczonych przez Prusy z Danią, Austrią i Francją.
Czytaj więcej

Gospodarka dawnego Namysłowa-miejskie przywileje

Zachęcamy do obejrzenia sobie tego materiału w grudniowy poranek i zapoznania się z poruszaną tematyką.
Czytaj więcej

#VISITOPOLSKIE - DAJ SIĘ PONIEŚĆ PODRÓŻY! POZNAJ OPOLSKIE!

Zapraszamy do obejrzenia filmu promocyjnego województwa opolskiego. Film powstał w ramach zadania pn." #VISITOPOLSKIE . Kompleksowa kampania promocyjna walorów turystycznych oraz oferty turystycznej opolskich przedsiębiorców w czasie post-covid-19". Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.
Czytaj więcej

Synagoga w Namysłowie

Synagoga w Namysłowie została wybudowana w 1856 r., przy ówczesnej Bahnhofstrasse 1. Uroczystość poświęcenia bożnicy odbyła się 29 grudnia 1856 r. przy udziale rabina Adolfa Wienera z Opola
Czytaj więcej

Z cyklu "Pałace powiatu namysłowskiego"-Biestrzykowice

Pałac w Biestrzykowicach to barokowy pałac zbudowany w połowie XVIII w. przez rodzinę von Frankenberg. W roku 1857, na polecenie Hugona von Garnier rezydencja została przebudowana przez co uzyskała elementy neoklasycystyczne. Hugona von Garnier był spadkobiercą dóbr w Biestrzykowicach, które w drodze licytacji nabył jego ojciec kapitan Anton von Garnier pochodzący z Turawy, pewne źródła podają, że kupił posiadłość za kwotę 148 tys. Talarów. O zamożności tego...
Czytaj więcej

Z cyklu "Pałace powiatu namysłowskiego"-Bąkowice

Bąkowice to jedna z tych miejscowości Ziemi Namysłowskiej, które znajdują się na jej uboczu. Zaledwie kilometr od przedstawionego zabytku znajduje się granica powiatów namysłowskiego i brzeskiego.
Czytaj więcej

Namysłów - miasto piwa od 1321 roku

Poniżej zamieszczam link do świetnego artykułu o historii Namysłowa i namysłowskiego piwa
Czytaj więcej

Położenie geograficzne

Powiat Namysłowski, położony w północno-zachodniej części województwa opolskiego, pomiędzy Wrocławiem a Kluczborkiem, pochwalić się może zarówno licznie występującymi tu lasami, zbiornikami wodnymi, malowniczymi krajobrazami jak i ciekawą historią, której trwałe ślady stanowią zachowane zabytki i pamiątki dziedzictwa kulturowego. Stolicą powiatu jest Namysłów, przez który malowniczo przepływa rzeka Widawa.
Czytaj więcej

O regionie

Powiat namysłowski obejmuje tereny gmin Namysłów, Domaszowice, Świerczów, Pokój oraz Wilków, położonych w obrębie Stobrawskiej Strefy Rekreacji i Rehabilitacji – części północnej, na północ od Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tutaj przede wszystkim interesujące zabytki architektury sakralnej i świeckiej, a także atrakcyjne przyrodniczo tereny, stwarzające przestrzeń do odpoczynku.
Czytaj więcej

Rys historyczny i dziedzictwo kulturowe ziemi namysłowskiej

Poszukując pierwszych historycznych wzmianek o ziemi namysłowskiej, nie wystarczy sięgnąć do średniowiecza. Najwcześniejsze ślady osadnictwa na tym terenie, odkryte podczas wykopalisk w Świerczowie, pochodzą z epoki kamienia, a dokładniej z mezolitycznej kultury chojnicko-pieńkowskiej, z ok. V w. p.n.e. Podczas prac archeologicznych w okolicach Woskowic Małych i Bierutowa odnaleziono natomiast liczne pozostałości z epoki brązu. Wiele z tych artefaktów można obejrzeć w Izbie Regionalnej w...
Czytaj więcej

Idea Stobrawskiej Strefy Rehabilitacji i Rekreacji

Największymi atutami powiatu namysłowskiego są: ciekawa historia i zachowane jej trwałe ślady w postaci dziedzictwa kulturowego oraz bogata, w niektórych miejscach wciąż nieodkryta, przyroda. Istotną jej część tworzą zasoby Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Czytaj więcej