Trasy

Szlak drewnianych kościołów

Dodaj do planera
Wyznacz trasę
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Sakralny Szlak Drewnianych Kościołów, pachnący drewnem i historią, rozpoczynamy przy niezwykle urokliwym kościele w Woskowicach Małych. Położony w centrum wsi, na niewielkim wzniesieniu, nieco omszały zachęca do bliższego poznania. Warto obejrzeć z bliska niezwykle ciekawą kruchtę, zbudowaną z muru pruskiego - tego typu architektonicznych metod spotkamy na trasie kilka. Przemierzając kręte drogi wsi, mijając pałac, w którym obecnie mieści się ośrodek zdrowia, kierujemy się do Baldwinowic, aby również i tam spotkać niezwykłe dzieło architektury drewnianej.  Dojeżdżając do drogi głównej, nr 39, patrząc lekko w prawo, mamy przed sobą prostą drogę – aby dotrzeć do Baldwinowic, właśnie tutaj musimy wjechać. Po kilku kilometrach jazdy dotrzemy do kościoła, położonego wśród drzew. Znajdująca się w cieniu ławeczka zachęca do odpoczynku.

Aby osiągnąć kolejny punkt trasy, czyli kościół w Michalicach, musimy wrócić tą samą drogą do szosy nr 39 i skręcić w nią w prawo i również w prawo, po chwili, odbić na Michalice. Będąc tutaj warto zrobić rundkę wokół Zalewu Michalickiego lub przynajmniej przejechać fragmentem jego brzegu.

Jadąc na południe kierujemy się teraz w stronę Namysłowa, aby, przejeżdżając przez jego centrum, dojechać do kościoła w Smarchowicach Śląskich. Wyjeżdżając z miasta wybieramy ulicę Oławską, która przejdzie w Żymierskiego i zaprowadzi nas do świątyni. Na szczególną uwagę zasługują tutaj przede wszystkim bogate witraże, zdobiące każde z kościelnych okien.

Ostatnim etapem naszej rowerowej wycieczki jest kościół w Krasowicach, aby do niego dotrzeć musimy się cofnąć o kilkaset metrów i skręcić w lewo w drogę na Krasowice – za przystankiem autobusowym. Gdy dojedziemy do skrzyżowania wybieramy drogę w lewo i stamtąd już podążamy ku świątyni.

Miejsca na trasie